Celje - Golovec, 27. 12. 2015 ob 15.00, ABA liga

KK Šentjur : KK Crvena zvezda Telekom
63 : 73

Več kot dostojen odpor evroligašem

Po več kot treh desetletjih so beograjski rdeče-beli znova gostovali v Celju. Šentjurska vrsta si je tokrat želela popraviti vtis s prve tekme, ko so visoko izgubili. Domači strateg ni mogel računati na Sandija Čebularja, ki ima zvit gleženj, nekaj ostalih igralcev pa je stisnilo zobe.

Za razliko od prvega medsebojnega srečanja so tajfunovci pred povsem polnim avditorijem začeli pogumno. Prvo četrtino so dobili za točko, ob tem pa je treba dodati, da so dosti truda, da ni bila razlika še večja, vložili sodniki.
Gostitelji so v 14. minuti povedli za 4 točke, ob polčasu pa je prednost gostov prav tako znašala 4 točke.

Po glavnem odmoru so rdeče-beli še bolj strnili igro v obrambi in omejili učinek Tajfuna. Po 30 minutah je razlika v korist gostov znašala 8 točk.
V zadnji četrtini razlika ni padla pod 6 točk.

Izjave

Dejan Mihevc, trener Tajfuna: "Gostujoči ekipi čestitam za zmago, prav tako pa čestitam tudi svojim fantom, saj smo se pred tekmo ubadali s kar nekaj težavami z zdravstvenim stanjem. Igrali smo tekmo z eno boljših evropskih ekip v tej sezoni. Tako taktično kot z ustreznim pristopom smo se dobro odzvali na igro gostov. Znova smo ponovili serijo napak, ko smo izgubljali žoge, gostje pa so to izkoriščali. Prav tako smo dovolili preveč skokov v napadu, gostje pa znajo žoge tudi uspešno izbijati proti branilcem."

Stanko Sebič, igralec Tajfuna: "Vsi vemo, s kakšno ekipo smo se danes pomerili. Vsekakor smo se hoteli predstaviti v boljši luči kot v Beogradu. Taktično smo se tudi drugače pripravili na nasprotnika in mu dolgo časa parirali. Žal se nam vse ni poklopilo, da bi lahko prišli do izenačene končnice."

Dejan Radonjić, trener Crvene zvezda Telekom: "V tekmo nismo najbolje vstopili in naredili precej napak, kar je Tajfun izkoristil. V drugem četrtini smo pojačali igro v obrambi in uspeli nadzirati rezultat. Podobno je bilo tudi v tretji četrtini, ko smo se sprostili tudi v napadu. Po le dnevu premora potujemo v Turčijo, kamor se sedaj usmerjajo vse naše misli."

Nikola Rebić, igralec Crvene zvezde Telekom: "Vedeli smo, da prihajamo k ekipi, ki je povsem druga, kot tista, s katero smo igrali v prvem delu sezone. Čeprav so bili gostitelji oslabljeni za glavnega igralca Sandija Čebularja, so zato dali od sebe še več. V prvem polčasu smo se mučili, na koncu pa je odločila naša kakovost. Z nekaj lahkimi koši iz protinapadov smo naredili razliko. Kmalu sledi nadaljevanje v top 16 evrolige in potovanje v Istanbul."

Pred tekmo je Željko Zule spisal naslednje besedilo

Dvorana Golovec je bila kmalu po odprtju prizorišče dveh odmevnih košarkarskih dogodkov: jugoslovanskega All-Starsa 1977 in mladinskega evropskega prvenstva 1980. Vendar je košarkarsko povsem zaživela šele z letošnjimi tekmami Tajfuna v evropskem pokalu FIBA in predvsem v regionalni ligi ABA, ki jo bodo Šentjurčani koledarsko zaključili s tekmo vseh tekem. Na praznično nedeljo prihaja aktualni prvak Crvena zvezda, ki se v Celje vrača po skoraj dveh in pol desetletjih.

Beograjčani so septembra 1982 v četrtfinalu jugoslovanskega pokala v dvorani tehniškega centra s 122:104 premagali celjsko Libelo, ki je nekaj dni poprej izločila Jugoplastiko ter nato v finalu slovenskega pokala Olimpijo odpravila s kar 24 točkami razlike. Rdeče-bele je vodil legendarni trener Ranko Žeravica, glavna zvezdnika sta bila prav tako že pokojni Rajko Žižić in Predrag Bogosavljev, pri Celjanih pa je med drugim blestel Matjaž Tovornik, ki je dobrih dvajset let poznje postal trener Šentjurčanov. Ekipo je prevzel sredi sezone 2003/04, ki jo Alpos Kemoplast odprl s prijateljsko tekmo ravno proti Crveni zvezdi (89:101). Zgodilo se je 29. avgusta 2003 med prvim delom Zvezdinih priprav v Sloveniji, kamor je ekipo pripeljal tedanji trener Zmago Sagadin.

Crvena zvezda je v nizu osvojila prvih deset državnih prvenstev (1946-1955). V prvi polovici sedemdesetih let je bila trikrat finalist pokala pokalnih zmagovalcev in ga leta 1974 tudi osvojila. Sledila sta še dva evropska finala, nakar se je na vrh spet zavihtela šele pred nekaj meseci s svojim prvim naslovom prvaka ABA lige in končno zmago tudi v domačem prvenstvu. Zoran Slavnić, Dragan Kapičić in Ljubodrag Simonović so legende, ki se jih spominja največ ljubiteljev košarke. Rdeče-beli dres so kratko obdobje nosili tudi Dražen Dalipagić, Vlade Divac in v mlajših selekcijah Predrag Stojaković, zdaj pa je najbolj zveneče ime evroligaški rekorder Stefan Jović. Prejšnji mesec je proti Bayernu zbral kar 19 asistenc, kar v nekoliko bolj preprostem košarkarskem jeziku pomeni, da je bilo po njegovih podajah doseženih najmanj 38 točk.

Vendar tudi Tajfun ni od muh. Šentjurčani so druga skakalna ekipa regionalne lige, njihova obramba je po številu prejetih košev peta najboljša, prav tako po asistencah in šesta po zadetih trojkah. V nekaterih prvinah so celo boljši od Crvene zvezde, ki je v zadnjih štirih letih v Sloveniji na osmih tekmah izgubila le enkrat ter prejšnji teden še drugič zapored napredovala v Top 16 evrolige.